Arłamów
Dawna wieś u podnóża masywu Suchy Obycz. Tradycja głosi, że osada powstała jeszcze za czasów książąt ruskich i osiedlono tutaj jeńców tatarskich, tzw. arłamanów, czyli włóczęgów, którzy przejęli mowę i obyczaj ruski, asymilując się w istniejącym środowisku. Pojawiają się nazwy Herłamów i Barłamów, natomiast nazwa Arłamów wymieniana jest po raz pierwszy w 1485 roku.
XVII wiek przyniósł niepokoje społeczne, które doprowadziły do ataków chłopów na dwory pańskie, w tym na arłamowski oraz powodzie, które zniszczyły część wsi.
Już w 1644 roku powstała parafia prawosławna później greckokatolicka, która została przeniesiona do Kwaszeniny
W 1776 roku tereny te weszły w skład dóbr państwowych tzw. kameralnych. W okresie międzywojennym była to duża wieś, także pod względem ludnościowym. W 1921 roku Arłamów liczył 144 domy i 897 mieszkańców. Miejscową ludność wysiedlono w 1946 i 1947 roku.
W 1970 roku powstał Ośrodek Wypoczynkowy Urzędu Rady Ministrów, który obejmował teren wysiedlonych wcześniej wsi w liczbie 23 000 ha. W 1989 roku ośrodek ten uległ likwidacji i dostał się we władanie najpierw gminy Ustrzyki Dolne, aby ostatecznie znaleźć się w prywatnych rękach.
Tekst: Jacek Łeszega