Cerkiew w Brzegach Dolnych

Bieszczadzkie cerkwie
Opis

Pierwsza informacja o cerkwi w Brzegach Dolnych pochodzi z 1532 roku, kolejna z 1565 roku. Następna pojawiła się w dokumentach z 1589 roku.

Obecnie istniejąca drewniana świątynia – dawna cerkiew greckokatolicka pw. św. Michała Archanioła - zbudowana została w 1844 roku.

Po wysiedleniu mieszkańców wsi w 1951 roku, cerkiew pełniła funkcję magazynu nawozów, a następnie materiałów budowlanych. W 1973 roku świątynię przejęli wierni rzymskokatoliccy, zamieniając ją na kościół filialny pw. Matki Bożej Różańcowej. Podjęto natychmiast prace remontowe, które polegały na zabezpieczeniu konstrukcji i odnowieniu polichromii.

Świątynia jest orientowana, zewnętrznie dwudzielna, o konstrukcji zrębowej. Prezbiterium z dwoma zakrystiami. Ściany szalowane deskami, dachy kalenicowe, dwuspadowe, podbite blachą. W wnętrzu stropy są płaskie, pokryte jak i ściany polichromią figuralną i ornamentalną.

Na zewnątrz cerkwi znajduje się tablica pamiątkowa, umieszczona w 2001 roku w 50. rocznicę przymusowego przesiedlenia do powiatu ustrzyckiego ludności polskiej w ramach Akcji H-T.

Obok cerkwi znajduje się dzwonnica przycerkiewna, murowana, parawanowa, współczesna cerkwi. Na płycie nagrobnej Michała Zubryćkiego, miejscowego proboszcza i badacza Bojkowszczyzny napis – ojciec etnografii ukraińskiej.

Tekst: Jacek Łeszeg


Zainspiruj się

odkryj nowe miejsca na wypoczynek w Bieszczadach.

Bieszczadzkie miejscowości Ustrzyki Dolne
Bieszczadzkie miejscowości Ustjanowa
Bieszczadzkie miejscowości Trzcianiec
Zobacz wszystkie ogłoszenia