Drewniana cerkiew greckokatolicka pw. św. Mikołaja zbudowana została w 1906 roku. Wzmianka o pierwszej cerkwi pochodzi z roku 1589. Druga drewniana cerkiew parafialna pw. św. Mikołaja Biskupa został zbudowana na miejscu starej w 1795 roku.
Obecnie istniejąca, po 1951 roku służyła jako magazyn sprzętu miejscowej straży pożarnej. Nie zachowało się wyposażenie świątyni.
Podczas kręcenia filmu "Pan Wołodyjowski" w okolicach Lutowisk prawdopodobnie na potrzeby ekranizacji miała spłonąć cerkiew w Chmielu. Na szczęście do tego nie doszło i możemy nadal ją podziwiać.
W 1969 roku po długich staraniach świątynia została przekazana na potrzeby Kościoła rzymskokatolickiego i pełni funkcję kościoła filialnego parafii św. Michała Archanioła w Dwerniku.
Cerkiew jest orientowana, trójdzielna, konstrukcji zrębowej, oszalowana deskami w pionie. Prezbiterium jest zamknięte trójbocznie, do niego dobudowane są dwie zakrystie. Niewielki przedsionek przed prytworem. Nad nawą główną umieszczona jest kopuła posadowiona na oktagonalnym tamburze. Niewielkie makowiczki znajdują się na jej szczycie oraz na narteksie i wiwtarze. Budowle obiega wydatny dach okapowy, wsparty na wystających belkach zrębu. Dachy są kalenicowe, podbite blachą. Przed świątynią drewniana dzwonnica, a w otoczeniu cerkwi kilka nagrobków.
Przy cerkwi znajduje się pięknie wyeksponowana płyta nagrobna Feronii Orlickiej.
Cerkiew znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej.
Tekst: Jacek Łeszega