Cerkiew w Leszczowatem

Bieszczadzkie cerkwie
Opis

Drewniana cerkiew greckokatolicka pw. św. Paraskewii w Leszczowatem zbudowana została w latach 1920 - 1922 na miejscu dwóch starszych. W 1937 roku została odnowiona i wykonano wtedy figuralną i ornamentalną polichromię, która zdobi ściany i sklepienia.

W latach 1944 - 1947 część mieszkańców wsi została wysiedlona na Ukrainę radziecką. Nieopodal Leszczowatego przebiegała granica. Uniknęli przesiedlenia pracownicy kopalni ropy naftowej w Ropience. Po wysiedleniach świątynię przejęli wierni rzymskokatoliccy i użytkowana jest jako kościół. Dzięki temu uniknęła rozebrania oraz udało się uratować jej wyposażenie i polichromię.

Świątynia jest orientowana, konstrukcji zrębowej, oszalowana deskami w pionie. Postawiona jest na rzucie krzyża łacińskiego. Prezbiterium zamknięte trójbocznie. Nad nawą cebulasta kopuła na oktagonalnym tamburze. Dachy kalenicowe, zwieńczone baniastymi wieżyczkami. Wyposażenie wraz z polichromią stanowi piękną całość, chociaż ikonostas z XVIII wieku został rozmontowany. Na szczęście jest zachowany.

Przed cerkwią stoi dwukondygnacyjna dzwonnica konstrukcji słupowo – ramowej z XIX wieku, oszalowana deskami w pionie, kryta dachem namiotowym.

Przy świątyni znajduje się grobowiec właściciela wsi Edmunda z Krainki Kraińskiego, uczestnika powstania styczniowego.

Tekst: Jacek Łeszega


Zainspiruj się

odkryj nowe miejsca na wypoczynek w Bieszczadach.

Bieszczadzkie miejscowości Ustrzyki Dolne
Bieszczadzkie miejscowości Ustjanowa
Bieszczadzkie miejscowości Trzcianiec
Zobacz wszystkie ogłoszenia