Wieś u źródeł Wiaru, przy szosie Ustrzyki Dolne - Kuźmina. Od początku swojego istnienia wchodziła w skład klucza rybotyckiego. Należała do różnych właścicieli. W XIX wieku wymienione zostały jako czynne słone źródła. Występowała też ropa naftowa, którą wykorzystywano na potrzeby wsi. Działał również tartak parowy. W okresie międzywojennym była to duża wieś, także pod względem ludnościowym. Podczas „Akcji Wisła” mieszkańcy zostali wysiedleni. Przez Jureczkową przebiega trasa Bieszczadzkiej Gry Terenowej - Ziemia Ustrzycka Barwna Kulturowo.
Atrakcje i zabytki:
- wybudowaną w 1897 roku cerkiew pw. Soboru Najświętszej Maryi Panny spalono w 1955 roku, na jej miejscu postawiono cerkiew przeniesioną z Nowosielec Kozickich, która pełni funkcję rzymskokatolickiego kościoła filialnego pw. świętych Piotra i Pawła; znajduje się na trasie Bieszczadzkiej Gry Terenowej - Ziemia Ustrzycka Barwna Kulturowo,
- cmentarz za świątynią,
- krzyż i kapliczka przydrożna,
- pomnik ku czci partyzantów polskich i radzieckich; znajduje się na trasie Bieszczadzkiej Gry Terenowej - Ziemia Ustrzycka Barwna Kulturowo.
Kościół w Jureczkowej
Jest to była cerkiew z Nowosielec Kozickich, skąd przeniesiono ją z przeznaczeniem na kościół. W tym miejscu stała cerkiew zbudowana w 1897 roku, która została spalona w 1955 roku. Tereny te zasiedlili osadnicy z Lubelszczyzny oraz Grecy przybyli tutaj po 1951 roku. Przeniesienia dokonano w nocy z 21 na 22 lipca 1978 roku, ponieważ władze nie zgadzały się na wybudowanie tutaj świątyni. Po przeniesieniu nie odtworzono oktagonalnej kopuły, lecz zwieńczono świątynię gotycką wieżyczką. Jest to świątynia na rzucie krzyża greckiego, trójdzielna, jednokopułowa, z zamkniętym trójbocznie prezbiterium, skierowanym ku zachodowi. Babiniec jest poprzedzony gankiem. Daszek okapowy oplata całą świątynię, z przodu przechodzi w podcienia wsparte na słupach. We wnętrzu jest strop płaski. Na pobliskim cmentarzu nieliczne zachowane nagrobki. Kościół znajduje się na trasie Bieszczadzkiej Gry Terenowej - Ziemia Ustrzycka Barwna Kulturowo.
Pomnik ku czci poległych partyzantów w Jureczkowej
Na skraju drogi nr 890 stoi pomnik postawiony ku czci poległych w 1944 roku partyzantów polskich i radzieckich. Pomnik został zbudowany z kamieni w 1966 roku. Na jego ścianie umieszczony został wykonany z metalu krzyż maltański. Przed pomnikiem poziomo wmurowano tablicę pamiątkową z treścią nawiązującą do wydarzeń z 1944 roku.
Partyzanci oddziału „Muchy” Mikołaja Kunickiego (polsko - radziecki rajdowy Oddział Partyzancki Brygad im. Stalina) mający za zadanie zniszczenie kopalń naftowych w okolicach Ropienki i Leszczowatego, natknęli się na niemiecką piechotę, poruszającą się pod osłoną Tygrysów (ciężkich czołgów). Po półgodzinnej bitwie oddział wycofał się na północ w lasy wsi Wojtkowa, zaminowując drogi minami przeciwczołgowymi oraz zajmując stanowiska bojowe. Czołgi niemieckie po natknięciu się na miny wycofały się. Trzeciego dnia po bitwie oddział wyruszył na południe. Wydarzenie to zostało opisane w książce Mikołaja Kunickiego pt. Pamiętnik „Muchy”. Pomnik znajduje się na trasie Bieszczadzkiej Gry Terenowej - Ziemia Ustrzycka Barwna Kulturowo.
Tekst: Jace Łeszega