Kościół w Dwerniku powstał z materiałów rozebranej cerkwi w Lutowiskach z 1898 roku, którą przeniesiono do Dwernika w 1979 roku dla potrzeb ludności wyznania rzymskokatolickiego.
Budowla jest obiektem nowym, a belki konstrukcyjne są starsze. Posiada bryłę zupełnie odmienną niż trzykopułowa cerkiew z Lutowisk. Świątynia konstrukcji zrębowej, orientowana, podbita gontem, trójdzielna z zamkniętym trójbocznie prezbiterium z dwiema bocznymi zakrystiami, szerszą nawą i babińcem oraz przylegającym od zachodu przedsionkiem. Blaszany dach jednokalenicowy, zwieńczony strzelistą wieżyczką. Wokół daszek okapowy wsparty na wystających belkach zrębu.
Wewnątrz pozorne sklepienie kolebkowe. Chór muzyczny wsparty na belkach zrębu.
W środku znajduje się ołtarz z XIX wieku z unikatową ikoną św. Michała Archanioła, namalowaną na blasze. W prezbiterium znajdują się 4 olejne obrazy ewangelistów oraz krzyż ołtarzowy z XIX wieku, wywodzący się z artystycznej ludowej szkoły lwowskiej. W kościele znajduje się też przepiękny kielich z wygrawerowaną inskrypcją: „Szymon Dubowiec 1830”.
Obok świątyni znajduje się drewniana dzwonnica konstrukcji słupowej, podbita gontem z 1995 roku. Całość otoczona drewnianym ogrodzeniem z okazałą bramą.
Tekst: Jacek Łeszega