Sanktuarium Maryjne w Jasieniu

Bieszczadzkie kościoły
Opis

Sanktuarium Matki Bożej Bieszczadzkiej to murowany barokowy, jednonawowy kościół z półkoliście zamkniętym prezbiterium i zakrystią od północy, wybudowany w 1740 roku. Nawa kościoła jest na rzucie prostokąta przykryta dwuspadowym dachem, zwieńczona sześcioboczną wieżyczką z sygnaturą, kryta daszkiem namiotowym. Obok świątyni znajdują się stare nagrobki, w tym Tomasza Winnickiego, pułkownika powstania styczniowego. Wewnętrzne ściany świątyni podzielono pilastrami. W środku można podziwiać barokową ambonę z baldachimem w stylu rokokowym z końca XVII wieku, a także zabytkową chrzcielnicę w kształcie łódki z rzeźbą Dzieciątka Jezus i krzyżem, datowaną na połowę XVIII wieku.

W ołtarzu głównym znajduje się kopia skradzionego w 1992 roku obrazu Matki Bożej Bieszczadzkiej z Rudek, namalowana przez ukraińskiego artystę Iwana Suchija. 2 lipca 2006 roku została uroczyście koronowana przez ówczesnego metropolitę przemyskiego, ks. abpa Józefa Michalika.

Powstanie Sanktuarium Matki Bożej Bieszczadzkiej w Jasieniu związane jest z datą 6 lipca 1968 roku, kiedy to w obecności 15 tysięcy wiernych ks. kard. Karol Wojtyła, ówczesny sufragan archidiecezji krakowskiej, dokonał intronizacji cudownej Ikony Rudeckiej w kościele w Jasieniu.

Tekst: Jacek Łeszega


Zainspiruj się

odkryj nowe miejsca na wypoczynek w Bieszczadach.

Bieszczadzkie miejscowości Ustrzyki Dolne
Bieszczadzkie miejscowości Ustjanowa
Bieszczadzkie miejscowości Trzcianiec
Zobacz wszystkie ogłoszenia