Wieś nad potokiem o tej samej nazwie, wzmiankowana w źródłach historycznych jako Jaczkowa Wola już w 1482 roku. Z czasem przemianowana na Serednicę. W czasie zaborów Serednica słynęła z rzemiosła. Mieszkali tu m. in. sławni na całą okolicę bednarze. Do 1947 roku zamieszkana głównie przez ludność rusińską, po „Akcji Wisła” całkowicie wyludniona. Zasiedlona ponownie w latach pięćdziesiątych przez osadników polskich. W latach sześćdziesiątych powstało tu Państwowe Gospodarstwo Rolne. Po upadku PRL teren przejął prywatny przedsiębiorca. W latach 1977 - 1981 Serednica nosiła nazwę Średnia Wieś. Miejscowość znajduje się na Szlaku Naftowym - jak to z ropą drzewiej bywało oraz na trasie Bieszczadzkiej Gry Terenowej - Ziemia Ustrzycka Barwna Kulturowo.
Atrakcje i zabytki:
- cerkwisko, na którym stała niegdyś cerkiew greckokatolicka z 1785 roku pw. Opieki NMP (w 1984 roku przeniesiono ją do Rozdziela koło Gorlic) oraz cmentarz greckokatolicki z kilkoma nagrobkami; cerkwisko i cmentarz zostało odnowione przez Bieszczadzkie Centrum Turystyki i Promocji w Ustrzykach Dolnych; cerkwisko i cmentarz znajdują się na trasie Szlaku Naftowego - jak to z ropą drzewiej bywało oraz na trasie Bieszczadzkiej Gry Terenowej - Ziemia Ustrzycka Barwna Kulturowo,
- cmentarz w lesie z kilkoma nagrobkami.
W okolicach znajduje się rezerwat przyrody „Cisy w Serednicy”.
Prekursor awiacji w Bieszczadach
Dzień 18 marca 1932 roku zapisał się pewnym wydarzeniem w historii Serednicy. Dnia tego ksiądz greckokatolicki Julian Połoszynowicz otrzymał z Urzędu Patentowego decyzję o przyznaniu patentu dla balonu ze stałym punktem oparcia dla pilota. Ksiądz Juljan sprawujący właściwie swoją posługę kapłańską, czym zasłużył się dobrze lokalnej społeczności, przysłużył się również dla rozwoju awiacji w Bieszczadach jako jej prekursor.
Tekst: Jacek Łeszega