Jeszcze do niedawna zapomniane cmentarze czy miejsce po dawnym zborze ewangelickim to część bieszczadzkiej historii, którą można poznać wybierając się na rowerowy Szlak Kolonizacji Józefińskiej.
Szlak Kolonizacji Józefińskiej pokazuje historię osadnictwa niemieckiego na terenie gminy Ustrzyki Dolne. Kolonizację Józefińską rozpoczął cesarz Józef II w drugiej połowie XVIII wieku kiedy to listy cesarskie zaczęły zachęcać niemieckich osadników do przybywania i osiedlania się na terenie Galicji. Za przyjazd i zasiedlenie oferowanych ziem kolonistom obiecywano szereg przywilejów, w tym: bezpłatne drewno budowlane, zwolnienie na okres dziesięciu lat od wszelkich podatków, jak i inne zapomogi pieniężne. Ostatecznie na terenie obecnej gminy Ustrzyki Dolne powstały cztery kolonie, a znajdowały się one w następujących miejscowościach: Bandrowie Narodowym – Bandrów Kolonia, na Stebniku – Steinfels, w Krościenku – Obersdorf i w Brzegach Dolnych – Siegenthal. Ten krótki wstęp pokazuje jedynie przedsmak tego, co czeka na odkrywców, którzy wybiorą się na rowerową przejażdżkę wytyczonym szlakiem.
Szlak Kolonizacji Józefińskiej rozpoczyna swój bieg w ustrzyckiej Izbie Regionalnej, skąd po obejrzeniu poświęconej niemieckim kolonistom ekspozycji należy udać się na deptak w samym centrum miasta. W rynku znajduje się pierwsza tablica oraz drogowskazy wskazujące przebieg szlaku. Z Ustrzyk Dolnych podążając drogą wojewódzką nr 896 udajemy się do Bandrowa Narodowego i Stebnika, a aby dotrzeć do Krościenka i Brzegów Dolnych wybieramy drogę krajową nr 84. W każdym z tych miejsc znajdują się tablice informacyjne oraz kolejne drogowskazy.